Du er logget inn som
husflid.no
Norges Husflidslag
0
Nettbutikk
Min side
Dialogsamling på Brattrein Hotell 11-12 april 2026
Helgen 11-12. April arrangerte Telemark Husflidslag Dialogsamling med lokallagene i Telemark. Dette er en samling Telemark Husflidslag har arrangert noen ganger nå etter at nye lokallagstyrene har blitt valgt på vårens årsmøter. Under samlingen er det dialog mellom Regionlaget og lokallagene som har fokus. Men også fokus på organisasjonsarbeid og kanskje særlig for de nye i styrene som har blitt valgt inn. Samlingen sponses av inntektene fra lynloddsalg under Dyrsku’n året før. Her er et referat fra samlingen som Inger Kristin Myhren, sekretær i regionlaget har skrevet.
Deltakende lokallag: Gransherad, Grenland, Hovin, Kragerø, Kviteseid. Midt-Telemark, Notodden, Rauland, Rjukan og Tinn, Tuddal.
Arrangør : Telemark Husflidslag. 32 deltakere fra husflidslagene, 7 fra regionstyret, husflidskonsulent evelyn Utigard
og to inviterte gjester; Anniken Andersen fra Husfliden og Thorild Osdalen, rådgiver innen kultur, idrett og frivillighet i Telemark Fylkeskommune.
Presentasjon av lagene: Hvert lag fikk 10 minutter til å presentere seg. Medlemstallene varier fra 50 til nesten 400. Flere av lagene har egne vevstuer, noen lag er aktive med kafé i lokalene sine på formiddagen, kaféen er godt besøkt og bidrar til inntekt. Medlemsmøter arrangeres hver uke eller hver 14. dag for noen lag. Noen lag har temamøter med innleid foredragsholder. Flere av lagene samarbeider med andre organisasjoner i nærmiljøet som bygdedager og bibliotek, Kystens dag, vikinglag o.l. Inntekter fra kurs , kafédrift ,loddsalg og inngangspenger bidrar til bedre økonomi i lokallagene. Flere av lagene har rødlisteprosjekter som ivaretakelse av teknikker som står i fare for å bli glemt. Arbeide med bunadsrelaterte aktiviteter rettet mot barn, unge og voksne er det mange lag som jobber med. Noen lag har også spikke og snekkergrupper. Noen lag arrangerer sommertur for sine medlemmer. Det jobbes hele tiden med å få nye medlemmer i lagene.
Anniken Andersen fra Husfliden i Skien orienterte: Bunadsavdelingen bærer hele butikken. I lokalene holder de bunadskvelder hver 14. dag hvor man kan få hjelp med søm av egen bunad. Husfliden har også broderikafé hver tirsdag. I butikken ønsker de å tilby varer som er lokal norsk, nordisk,europeisk(silke fra Østen)etisk handel. Det planlegges markering av at det er 200 år siden Ibsen ble født i 2028. Husfliden inviterer til strikkekonkurranse med Ibsenmotiv på votter, samt produksjon av keramikk krus med motiv fra Ibsens liv og verker.
Rekruttering og mangfold gjennom synliggjøring og kommunikasjon: viktig at lagene fokuserer på bilde og tekst som appellerer til målgrupper de ønsker å nå. Fokus på å bruke bilder som treffer mange, de unge i laget kan f.eks ta bilder , bruke fonter som gir teksten et moderne uttrykk. Gjerne vise arbeidende hender, ulikt kjønn og etnisitet. Gruppearbeid med hver vår «case» hvor vi skulle vurdere lagenes bilder fra hjemmesidene og hvordan de appellerte til personen i «caset». Så å si alle fikk en vekker, arbeidet med hjemmesider kan bli bedre.
Husflid i praksis: Løyesaum, (se bildet) en broderiteknikk fra Setesdal, ofte brukt på setesdalskofter og på setesdalsbunaden. Utgangspunkt i boken til Annemor Sundbø; Strikking i folkekunsten side 151-155. Alle fikk en pakke med ulltråd, stramei, ullklede, nål og ble undervist av Hanne Stine med Inger Kristin som medhjelper. Arbeidet med dette fortsatte etter middag og resultatet ble fine nåleputer.
Søndag 12.april
Rekruttering i 2025 ved Evelyn: Gjennomsnittsalderen på våre medlemmer har gått litt ned til 59 år, av disse er 961 kvinner og 70 menn,102 jenter og 10 gutter. Vi ble utfordret til hvordan vi skal klare å få nye medlemmer fra underrepresenterte grupper. Hun understreket viktigheten av å ha bilder og tekst som er inkluderende siden førsteinntrykket kan være avgjørende for om folk tiltrekkes husflidslaget.
Dyrsku’n fremover : Olaf og Inger kristin informerte om Dyrsku’n. Vi får plass i Hall A, er vi heldige får vi to enheter å rigge oss til på. Kassene blir det plass til langs veggene og tema i 2026 er gjenbruk og redesign. Demonstrasjon av håndverk blir mer inkluderende siden aktivitetene er tenkt å invitere til deltakelse fra publikum. Det er mulig for medlemmer å komme med forslag til demo og å delta med demo av håndverk. Vaktlistene for loddsalg ble sendt rundt og de blir lagt ut på vår hjemmeside, med info om Dyrsku’n i løpet av april/mai.
Gruppearbeid fordelt etter styreverv: Hver gruppe tok opp ting de følte var nyttige å snakke om i grupperom på søndag. Ledergruppe ved Jorunn, nesteleder ved Hanne Stine, Sekretær ved Inger Kristin, kasserer ved Anne ,Ung Husflid ved Eli, nettansvar ved Olaf.
Oppdatering og informasjon fra Norges Husflidslag ved Evelyn: Evelyn informerte om fremgang i Norges Husflidslag i forhold til medlemstall og kursaktivitet. Det har vært 3485 kurs og medlemstallet er 25404 i 2025. Bunadglede er satsningsområdet til Norges Husflidslag i 2025-2026. Les mer på husflid.no/bunadglede.
Husflid i Telemark: 190 kurs, 4926 kurstimer ,1183 deltakere (SKT 2025)
Hva skjer i regionen i 2026: Sløydfest 18-21.juni, Sommertur til Handtverksmessen i Brunskog, ved Arvika 26-28.juni. Dyrsku’n 11-13.september,UH- inspirasjonssamling 26-27. september.
Check-in , fordeler og nyttige erfaringer, ved Evelyn: Det gir en del fordeler med bruk av check-in men også noen ulemper. Ikke alle lagene er fortrolig med systemet.
Hjemmesider ,vi blir bedre kjent med lokallagenes hjemmesider på husflid.no, ved Evelyn og Olaf: Med utgangspunkt i lørdagens aha- opplevelser jobbet lagene videre med sine hjemmesider for å gjøre de mer sevennlige,opplysende og appellerende til større grupper. Flere i styret i lokallagene reiste kanskje hjem med et nytt syn på sine hjemmesider.
Til slutt informasjon om kursopplegg over to dager for de som jobber med Ung Husflid i lokallagene , ved Eli.
Informasjon om sommertur som går til Handtverksmessen i Brunskog 26-28.juni., www.brunskogshembygdsgard.se/evenemang/hantverksmassa/
Til butikken
Din handlekurv er tom.